Ana içeriğe atla

Kitap Günü #10 Hayatımı Değiştiren Kitap

İyi geceler;


Biraz 12'yi geçti saat ama sayılmaz henüz bence:) Mart ayı geldi. Kar yağıyor tabii, bence yağsında sorun değil. Ama ufaktan bir bahar kıpırdanması da yok mu bünyelerde? Bence var. Neyse konumuza dönelim. Bugün hayatımı değiştiren kitabı konuşacağız. Esasında bu soruyu  biraz manasız buldum. Her kitap içimize işler, hayatımıza irili ufaklı izler bırakır. Yani her kitap hayatımızı değiştirir. Hayatımı değiştirdi diyeceğim kitap ne olabilir diye düşününce son zamanlarda okuyup çok etkilendiğim iki kitap geldi aklıma. Birincisi Murakami'nin İmkansızın Şarkısı kitabıydı. Detaylarını şurada anlatmıştım zaten. İmkansızın şarkısı saflığı ve kırılganlığıyla içime işledi. Umudun hep olabileceğini düşündürttü, olmadığı yerde insanların sarsılacağını çok yalın bir biçimde gözler önüne serdi. Diğer bir kitapsa İmkansızın Şarkısı'na yakın bir zamanda okudğum Patti Smith'in Çoluk Çocuk kitabı oldu. Çoluk Çocuk'ta hayallerinden asla vazgeçmemen gerektiğini, çok çalışırsan, kendine inanırsan istediğini elde edebileceğini gösterdi bana. Üstüne bir de Nasuh Mahruki'nin Bir Hayalin Peşinde'yi okudum. Onlarla ilgili detaylı yazm da burada, daha önce okumuştunuz. Açıkçası bu üç kitabı da zor bir dönemden geçerken okudum, önümde meşale oldular diyebilirim. Biraz kendimi toparlamama yardımcı oldular. Hayatımı değiştirdiler mi bilmiyorum ama hayatımı sarstıkları kesin. 

Esasında şimdi bu sorunun cevabını sizden de duymak isterim. Hayatınızı değiştiren kitaplar var mı? Hangileri?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beyazlı Kadın

Bir süredir okuduğum kitapları hiç yazmadığımı fark ettim. Hazır Beyazlı Kadın'ı yeni bitirmişken, kütüphanenin rafları arasında kaybolmamışken hemen yazayım bari dedim.
Bu kitabı kitap klübümüzde okumuştuk, sanırım 3 kişi aldık sadece. Benden önce Bellanomisma okudu, diğer arkadaşımız okudu mu bilemiyorum. Ben esasında hayli kararlıydım, yazın sahilde okuyacaktım ama son anda aldığım kitaba Uğur el koyunca, (Zeno'nun Bilinci) elimde iki kitapla kalakaldım. Beyazlı Kadın ya da Karamazov Kardeşler.  Hadi dedim madem Bella çook beğendi, alayım raflardan da okuyayım.

Wilkie Collins'in bu kitabı ilk gotik ve polisiye roman olarak geçiyormuş. Kitap yayınlandığında İngiletere'de öylesine büyük bir sükse yapmış ki Charles Dickens bile kıskançlık krizlerine girmiş Edward Drood'un Gizemi'ni yazmaya başlamış ama bitirmeye ömrü vefa etmemiş. Gerçekten de bir gizem olmuş sonu. Beyazlı Kadın İngiltere'de Limmerge Malikanesi'nde yaşayan iki genç kadına resim dersleri v…

İçinden Deniz Geçen Şarkılar

Bülent Ortaçgil'e büyük bir aşk besleyen bir insan değilim. Ama yeni albümünün çok başarılı olduğunu okuyunca birkaç yerden ben de aldım. CD'yi alalı neredeyse iki ay oldu. Birkaç dinleme denemem başarısızlıkla sonuçlandı. Yeterlik sonra belki sakin sakin iyi gelir dedim ama kafam o kadar doluymuş ki hiç anlamamışım. Sonra da kaldırıp bir kenara koydum. Geçenlerde iphonedaki müzikleri değiştirirken bunu da eklemek istedim. Nasıl yaptıysam iki kere Bulutsuzluk Özlemi eklemişim ama Bülent Ortaçgil'i eklemeyi becerememişim. En sonunda tekrar update ettim önceki gece şarkıları. Dün de flüt dersine giderken dinledim bütün albümü. Derse saat 5 gibi gittim. Yürüyerek gideyim bari dedim. Hava ılıktı. Akşam üstünün romantizmi vardı, kulaklarımda da muhteşem melodiler. Bütün parçalarda bir deniz özlemi, balıkçılar, adalar, su altı, balıklar....Yani her parçanın içinden deniz geçiyor. Tadımlık olarak dinleyin ve hemen bu CD'yi edinin bence.
Biterken karanfilli çay içiyorum. Mis gi…

Kumaş-Gelinlik-Gelinlikçi

Şimdi efendim biliyorsunuzdur belki, ben yakında evleneceğim. O yüzden de pek tabi ki bir gelinliğe ihtiyacım var. Taa Ocak ayıydı, annem İstanbul'a gelmişti. Ben de fırsat bu fırsat deyip Pronovias, Vakko, Beyaz Butik ve Weddies'den randevular almış, çeşitli gelinlikleri giyip çıkarmıştım. Hiçbir şey tam olarak içime sinmemişti. Gelinlikle ilgili genel sorunum kuyruklar, uzun duvaklar, danteller ve işlemeler. Yani esasında genele baktığımızda bu elbiseyle biraz sorunum olduğu aşikar. Neyse sonuç olarak birşeyler bulunmalı illaki. Sonra bir gün aradığım gelinliği buldum. Bulunca da bu çılgın arayış sona ermiş oldu. Ama sadece teoride. Çünkü gelinlik özel tasarımdı. Gidip bir yerden alamıyordum. Bunu da bir şekilde aştık, Uğur'un annesi ve teyzesi dikeceklerini söylediler. Geriye sadece tülü bulmak kaldı. Gelinliğin kumaşı değişik bir organzeden. Bu tür kumaşlar Eminönü ve Nişantaşı'nda satılıyormuş, öncelikle Eminönü'ne gittik. Ve sonuç olarak anladık ki bu kumaş …