Ana içeriğe atla

Haftanın Kitabı ve Kalemi

Merhaba;

Bu haftanın kitabı geçen haftadan geliyor esasında. Uğur sonbaharda ekmek yapmaya karar verdi ve bir ekmek makinası aldı. O zamandan beri eve dışardan ekmek almamız sayılıdır. Gerçekten de evde kendi ekmeğini yapmak çok güzel, çok keyifli bir süreç. Hele çeşit çeşit ekmekle ryapabileceğinizi düşününce. Ben bu kitaba şans eseri denk geldim İdefix'te. Uğur'a güzel bir hediye olsun dedim. Yeşim Çınar'ın Evde Pişen Ekmek isimli kitabında ekmek yapmanın  abcsi, bilinmesi gerekenler ve çeşitli tarifler var. Bir de çeşitli ekmek - kurabiye arası tarifler var ki beni de onlar ilgilendirdi. Tarifleri uygulamak son derece kolay. Çoğunda şeker, yağ gibi kaçınmak  istediğimiz şeyler minimumda tutulmuş. 15gr. şekerle yapılan tarif var düşünün. Ayrıca tarifleri kitaptan takip etmek de çok kolay. Ekmek kısmında ise yerel ve uluslararası çeşitli tarifler var. Fırında veya makinada pişirmeye uygunlar. Eğer ekmekle ilgileniyorsanız bu kitaptan memnun kalacaksınız bence. 


Kalemim ise Zig Kuretake Art & GraphicTwin. Bu aralar fırça kalemlere taktım biraz. Çeşitli markalar arasında en sevdiğim şimdilik bu oldu. Yazı yazmaya uygunlar. Uçları ise hemen bozulmuyor. Tabi ki turuncu en sevdiğim renk:)

Geçen sene açmayan yasemin bu sene birazcık açmaya karar verdi. Nasıl güzel kokuyor:) 

Siz neler okudunuz bu hafta?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beyazlı Kadın

Bir süredir okuduğum kitapları hiç yazmadığımı fark ettim. Hazır Beyazlı Kadın'ı yeni bitirmişken, kütüphanenin rafları arasında kaybolmamışken hemen yazayım bari dedim.
Bu kitabı kitap klübümüzde okumuştuk, sanırım 3 kişi aldık sadece. Benden önce Bellanomisma okudu, diğer arkadaşımız okudu mu bilemiyorum. Ben esasında hayli kararlıydım, yazın sahilde okuyacaktım ama son anda aldığım kitaba Uğur el koyunca, (Zeno'nun Bilinci) elimde iki kitapla kalakaldım. Beyazlı Kadın ya da Karamazov Kardeşler.  Hadi dedim madem Bella çook beğendi, alayım raflardan da okuyayım.

Wilkie Collins'in bu kitabı ilk gotik ve polisiye roman olarak geçiyormuş. Kitap yayınlandığında İngiletere'de öylesine büyük bir sükse yapmış ki Charles Dickens bile kıskançlık krizlerine girmiş Edward Drood'un Gizemi'ni yazmaya başlamış ama bitirmeye ömrü vefa etmemiş. Gerçekten de bir gizem olmuş sonu. Beyazlı Kadın İngiltere'de Limmerge Malikanesi'nde yaşayan iki genç kadına resim dersleri v…

İçinden Deniz Geçen Şarkılar

Bülent Ortaçgil'e büyük bir aşk besleyen bir insan değilim. Ama yeni albümünün çok başarılı olduğunu okuyunca birkaç yerden ben de aldım. CD'yi alalı neredeyse iki ay oldu. Birkaç dinleme denemem başarısızlıkla sonuçlandı. Yeterlik sonra belki sakin sakin iyi gelir dedim ama kafam o kadar doluymuş ki hiç anlamamışım. Sonra da kaldırıp bir kenara koydum. Geçenlerde iphonedaki müzikleri değiştirirken bunu da eklemek istedim. Nasıl yaptıysam iki kere Bulutsuzluk Özlemi eklemişim ama Bülent Ortaçgil'i eklemeyi becerememişim. En sonunda tekrar update ettim önceki gece şarkıları. Dün de flüt dersine giderken dinledim bütün albümü. Derse saat 5 gibi gittim. Yürüyerek gideyim bari dedim. Hava ılıktı. Akşam üstünün romantizmi vardı, kulaklarımda da muhteşem melodiler. Bütün parçalarda bir deniz özlemi, balıkçılar, adalar, su altı, balıklar....Yani her parçanın içinden deniz geçiyor. Tadımlık olarak dinleyin ve hemen bu CD'yi edinin bence.
Biterken karanfilli çay içiyorum. Mis gi…

Kumaş-Gelinlik-Gelinlikçi

Şimdi efendim biliyorsunuzdur belki, ben yakında evleneceğim. O yüzden de pek tabi ki bir gelinliğe ihtiyacım var. Taa Ocak ayıydı, annem İstanbul'a gelmişti. Ben de fırsat bu fırsat deyip Pronovias, Vakko, Beyaz Butik ve Weddies'den randevular almış, çeşitli gelinlikleri giyip çıkarmıştım. Hiçbir şey tam olarak içime sinmemişti. Gelinlikle ilgili genel sorunum kuyruklar, uzun duvaklar, danteller ve işlemeler. Yani esasında genele baktığımızda bu elbiseyle biraz sorunum olduğu aşikar. Neyse sonuç olarak birşeyler bulunmalı illaki. Sonra bir gün aradığım gelinliği buldum. Bulunca da bu çılgın arayış sona ermiş oldu. Ama sadece teoride. Çünkü gelinlik özel tasarımdı. Gidip bir yerden alamıyordum. Bunu da bir şekilde aştık, Uğur'un annesi ve teyzesi dikeceklerini söylediler. Geriye sadece tülü bulmak kaldı. Gelinliğin kumaşı değişik bir organzeden. Bu tür kumaşlar Eminönü ve Nişantaşı'nda satılıyormuş, öncelikle Eminönü'ne gittik. Ve sonuç olarak anladık ki bu kumaş …