Ana içeriğe atla

Even The Rain

Merhaba;

Size çok güzel bir film anlatmak istiyorum. Ama filmi kelimelere dökmekte bile zorlanıyorum. uzun süredir bu kadar güzel bir film izlemedim sanırım. 

Geçtiğimiz perşembe İTÜ'de kurduğumuz çadırın 100. gecesini için bir etkinlik düzenledik. Bu etkinlik bir film gösterimini de kapsıyordu. Benim cuma günü önemli bir sunumun olduğu için film gösterimine kalamadım ama filmde aklımda kaldı. Sonunda bugün filmi izledim.İsmi Türkçe'ye Yağmuru Bile diye çevrilmiş, ilk duyduğumda bir anlam veremedim. 

Film 2000 senesinde Bolivya'daki su savaşları döneminde geçiyor. Oalyı herkesin bildiğini düşünüyorum. Bolivya'da suyun özelleştirilmeye çalışılması ile halk büyük bir ayaklanma başlatmıştı. Zaten hayli fakir olan halkın aylık su faturası 20 dolar gibi bir rakama çıkmış ki bu da esasında 4 kişilik bir ailenin aylık yemek masrafıymış. Su faturalarını yakıp ayaklanma çıkarmışlar, ve sonunda özelleştirme yasasını iptal ettirmişler. Aynı ayaklanmalar bir de 2005te çıkmış. Ve sanıyorum ki suyun özelleşmesi meselesi 2006'da Evo Morales'in başa geçmesi ile en azından şimdilik rafa kalkmış (bu noktadan emin değilim sadece Evo Morales'in politik görüşünün özelleştirmelere tamamen karşıt sonuçta). İşte filmde tam 2000 senesindeki bu ayaklanmalardan önce Columbus'un Güney Amerika'ya ulaşmasından sonra olanları filme çekecek ekibin gelmesi ile başlıyor. Bu filmde de esasında İspanyollar'ın yeni kıtayı ne kadar sömürdüğünü anlatmayı planlıyorlar. Yerli hakltan seçtikleri bir grup insan Kızılderilileri (ki bununla ilgili de güzel bir replik var. Esaısnda bunlar İnka, bizim Kızılderililere ihtiyacımız vardı diye) oynuyor. Bu arada bu insanların da su hakkı üzerindeki savaşları var. 

Fİlmi anlatmak dediğim gibi bence hayli zorlu. Bir yandan İspanyolların sömürgeleşirken enler yaptıklarını bir filmci gözünden görüyorsunuz, öte taraftan da geçen 500 senede esasında hiçbirşeyin değişmediğini de görüyorsunuz. Küresel sermaye kullanacak hiçbirşey bulamazsa insanların suyuna göz dikiyor. Hatta akan sularını, kuyularını satın aldıkları gibi  yağmurlarına da ambargo koyuyorlar. İnsanların YAĞMURU BİLE biriktirmesine izin vermiyorlar. 

Film çekilirken bizim filmcilerde büyük bir değişimden geçiyorlar. Bir gün tamamen doğru olduğuna inanarak yaptıkları işi ertesi gün sorguluyorlar. 

Yağmuru bile bence çok etkiliyici bir filmdi. Filmin sonunda boş sokaklarda gezinen rahip sahnesi ise çok güzel bir çekimdi. Bu filmi bizim arkadaşlardan kim önerdi bilmiyorum ama kim önerdiyse ona teşekkür ediyorum. Benim bilmediğim bir filmdi. Bir süre daha güzel bir film izleyebileceğimi sanmıyorum.

Yarın pazar, hava hayli soğuk, son soğukların tadını çıkarın bence. Çay, kahve, film, battaniye:) 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beyazlı Kadın

Bir süredir okuduğum kitapları hiç yazmadığımı fark ettim. Hazır Beyazlı Kadın'ı yeni bitirmişken, kütüphanenin rafları arasında kaybolmamışken hemen yazayım bari dedim.
Bu kitabı kitap klübümüzde okumuştuk, sanırım 3 kişi aldık sadece. Benden önce Bellanomisma okudu, diğer arkadaşımız okudu mu bilemiyorum. Ben esasında hayli kararlıydım, yazın sahilde okuyacaktım ama son anda aldığım kitaba Uğur el koyunca, (Zeno'nun Bilinci) elimde iki kitapla kalakaldım. Beyazlı Kadın ya da Karamazov Kardeşler.  Hadi dedim madem Bella çook beğendi, alayım raflardan da okuyayım.

Wilkie Collins'in bu kitabı ilk gotik ve polisiye roman olarak geçiyormuş. Kitap yayınlandığında İngiletere'de öylesine büyük bir sükse yapmış ki Charles Dickens bile kıskançlık krizlerine girmiş Edward Drood'un Gizemi'ni yazmaya başlamış ama bitirmeye ömrü vefa etmemiş. Gerçekten de bir gizem olmuş sonu. Beyazlı Kadın İngiltere'de Limmerge Malikanesi'nde yaşayan iki genç kadına resim dersleri v…

İçinden Deniz Geçen Şarkılar

Bülent Ortaçgil'e büyük bir aşk besleyen bir insan değilim. Ama yeni albümünün çok başarılı olduğunu okuyunca birkaç yerden ben de aldım. CD'yi alalı neredeyse iki ay oldu. Birkaç dinleme denemem başarısızlıkla sonuçlandı. Yeterlik sonra belki sakin sakin iyi gelir dedim ama kafam o kadar doluymuş ki hiç anlamamışım. Sonra da kaldırıp bir kenara koydum. Geçenlerde iphonedaki müzikleri değiştirirken bunu da eklemek istedim. Nasıl yaptıysam iki kere Bulutsuzluk Özlemi eklemişim ama Bülent Ortaçgil'i eklemeyi becerememişim. En sonunda tekrar update ettim önceki gece şarkıları. Dün de flüt dersine giderken dinledim bütün albümü. Derse saat 5 gibi gittim. Yürüyerek gideyim bari dedim. Hava ılıktı. Akşam üstünün romantizmi vardı, kulaklarımda da muhteşem melodiler. Bütün parçalarda bir deniz özlemi, balıkçılar, adalar, su altı, balıklar....Yani her parçanın içinden deniz geçiyor. Tadımlık olarak dinleyin ve hemen bu CD'yi edinin bence.
Biterken karanfilli çay içiyorum. Mis gi…

Kumaş-Gelinlik-Gelinlikçi

Şimdi efendim biliyorsunuzdur belki, ben yakında evleneceğim. O yüzden de pek tabi ki bir gelinliğe ihtiyacım var. Taa Ocak ayıydı, annem İstanbul'a gelmişti. Ben de fırsat bu fırsat deyip Pronovias, Vakko, Beyaz Butik ve Weddies'den randevular almış, çeşitli gelinlikleri giyip çıkarmıştım. Hiçbir şey tam olarak içime sinmemişti. Gelinlikle ilgili genel sorunum kuyruklar, uzun duvaklar, danteller ve işlemeler. Yani esasında genele baktığımızda bu elbiseyle biraz sorunum olduğu aşikar. Neyse sonuç olarak birşeyler bulunmalı illaki. Sonra bir gün aradığım gelinliği buldum. Bulunca da bu çılgın arayış sona ermiş oldu. Ama sadece teoride. Çünkü gelinlik özel tasarımdı. Gidip bir yerden alamıyordum. Bunu da bir şekilde aştık, Uğur'un annesi ve teyzesi dikeceklerini söylediler. Geriye sadece tülü bulmak kaldı. Gelinliğin kumaşı değişik bir organzeden. Bu tür kumaşlar Eminönü ve Nişantaşı'nda satılıyormuş, öncelikle Eminönü'ne gittik. Ve sonuç olarak anladık ki bu kumaş …