Ana içeriğe atla

Bir Gün Tek Başına


Merhaba;

Bazı şeyler vardır hani, anne babanız çok sevdiği için bile uyuzluğunuzdan fikriniz olmadan sevmezsiniz bile. Vedat Türkali biraz öyleydi beni için. Neyseki bu inadımdan çok çabuk vazgeçtim, ve her yerde duyduğum son kitabı YALANCI TANIKLAR KAHVESİ ile tanıştım kendisi ile. Okuduğum zaman ise hayran kaldım. Muhsin'in kendisini toplumda hiçbir yere yerleştirememesiyle kendimi çok özdeşleştirdiğim için belki de. Kitabı bir solukta bitirdim, yıllardır Vedat Türkali okumadığım için de utandım. Birkaç ay sonra, idefix'teki büyük indirimle Vedat Türkali'nin bütün kitaplarını aldım, o günden beri de sırayla okuyorum kitaplarını. KAYIP ROMANLAR ve MAVİ KARANLIK'ın ardından bu aralar da BİR GÜN TEK BAŞINA'yı okuyorum. KAYIP ROMANLAR'da birazcık sıkıldım, konunun akışı çok güzeldi ama kahramanların her öğünde neler yediği, günde kaç kere tuvalete gittiği gibi detaylar bile vardı ve sürekli tekrarlanıyordu, biraz sıkıntı yarattı. Mavi Karanlık ise bence muhteşem bir Bodrum panoraması, ve Türkiye aydını betimlemesiydi.

Şimdi gelelim Bir Gün Tek Başına'ya. Bir kere Bir Gün Tek Başına Vedat Türkali'nin ilk romanı. Kitap 1959 senesinde geçiyor, tabi ki bizim tasavvur bile edemediğimiz bir geçmiş. Eski öğretmen, kitapçı Kenan ve çevresinde geçen olaylar tabi ki 1959un politik çevrelerine de ulaşıyor. Bir taraftan o günkü ortam, diğer taraftan da Kenan'ın kişisel bunalımları, Günsel'e olan aşkı, karısından kopuşu anlatılıyor. Kenan daha önce bir kere gözaltına alınmış, korkmuş, politika ile ilgilenmeyi bırakmış. Evlenip çocuğu da olunca korunaklı bir hayat sürmeye başlamış. Ancak bir gece bir lokantada tanıştığı Günsel ile hayat değişiyor. Bir yandan yasak bir ilişkiye giriyor, öte taraftan da politik olaylarla ilgileniyor. Buraya kadar ne konusunda bir sıkıntı var, ne karakterlerde. Ancak kitap o kadar uzun ki, karakterle bana sıkıntı vermeye başladı. 720 sayfa yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi uzun kitap okuyamıyor musun diyebilirsiniz, öyle birşey tabi ki yok. Ama sıkıntı şurdan kaynaklandı. Kenan'ı çözümledik, Günsel'i çözümledik, Kenan'ın karısı Nermin'i onun anlattığı kadarıyla tanıdık. Olaylar devam ediyor, 1980e kadar etkileri süren siyasi hareketlerin başladığını görüyoruz, bu sırada karakterlerin iç konuşmaları hiç susmuyor. Oysa artık karakterleri tanıdığım için zaten nerde ne düşüneceklerini bilebiliyorum bu yüzden de kitap sonlarına doğru bu karakter çzöümlemeleri ben de sıkıntı yaratmaya başladı. Henüz kitabı da bitirmedim. Sözlükte biraz araştırma yaptım herkes sonu muhteşemdi diyor. 200 sayfa civarında birşeyler kaldı, sonunda muhteşem birşeyler olacağına olan inancımı kaybettim ama, kitapları yarım bırakmaktan hoşlanmıyorum. Hele Vedat Türkali kitabını hiç.

Bir Gün Tek Başına'dan sonra Güven kaldı sadece sırada. O da kendisi için uygun zamanı bekliyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Beyazlı Kadın

Bir süredir okuduğum kitapları hiç yazmadığımı fark ettim. Hazır Beyazlı Kadın'ı yeni bitirmişken, kütüphanenin rafları arasında kaybolmamışken hemen yazayım bari dedim.
Bu kitabı kitap klübümüzde okumuştuk, sanırım 3 kişi aldık sadece. Benden önce Bellanomisma okudu, diğer arkadaşımız okudu mu bilemiyorum. Ben esasında hayli kararlıydım, yazın sahilde okuyacaktım ama son anda aldığım kitaba Uğur el koyunca, (Zeno'nun Bilinci) elimde iki kitapla kalakaldım. Beyazlı Kadın ya da Karamazov Kardeşler.  Hadi dedim madem Bella çook beğendi, alayım raflardan da okuyayım.

Wilkie Collins'in bu kitabı ilk gotik ve polisiye roman olarak geçiyormuş. Kitap yayınlandığında İngiletere'de öylesine büyük bir sükse yapmış ki Charles Dickens bile kıskançlık krizlerine girmiş Edward Drood'un Gizemi'ni yazmaya başlamış ama bitirmeye ömrü vefa etmemiş. Gerçekten de bir gizem olmuş sonu. Beyazlı Kadın İngiltere'de Limmerge Malikanesi'nde yaşayan iki genç kadına resim dersleri v…

İçinden Deniz Geçen Şarkılar

Bülent Ortaçgil'e büyük bir aşk besleyen bir insan değilim. Ama yeni albümünün çok başarılı olduğunu okuyunca birkaç yerden ben de aldım. CD'yi alalı neredeyse iki ay oldu. Birkaç dinleme denemem başarısızlıkla sonuçlandı. Yeterlik sonra belki sakin sakin iyi gelir dedim ama kafam o kadar doluymuş ki hiç anlamamışım. Sonra da kaldırıp bir kenara koydum. Geçenlerde iphonedaki müzikleri değiştirirken bunu da eklemek istedim. Nasıl yaptıysam iki kere Bulutsuzluk Özlemi eklemişim ama Bülent Ortaçgil'i eklemeyi becerememişim. En sonunda tekrar update ettim önceki gece şarkıları. Dün de flüt dersine giderken dinledim bütün albümü. Derse saat 5 gibi gittim. Yürüyerek gideyim bari dedim. Hava ılıktı. Akşam üstünün romantizmi vardı, kulaklarımda da muhteşem melodiler. Bütün parçalarda bir deniz özlemi, balıkçılar, adalar, su altı, balıklar....Yani her parçanın içinden deniz geçiyor. Tadımlık olarak dinleyin ve hemen bu CD'yi edinin bence.
Biterken karanfilli çay içiyorum. Mis gi…

Kumaş-Gelinlik-Gelinlikçi

Şimdi efendim biliyorsunuzdur belki, ben yakında evleneceğim. O yüzden de pek tabi ki bir gelinliğe ihtiyacım var. Taa Ocak ayıydı, annem İstanbul'a gelmişti. Ben de fırsat bu fırsat deyip Pronovias, Vakko, Beyaz Butik ve Weddies'den randevular almış, çeşitli gelinlikleri giyip çıkarmıştım. Hiçbir şey tam olarak içime sinmemişti. Gelinlikle ilgili genel sorunum kuyruklar, uzun duvaklar, danteller ve işlemeler. Yani esasında genele baktığımızda bu elbiseyle biraz sorunum olduğu aşikar. Neyse sonuç olarak birşeyler bulunmalı illaki. Sonra bir gün aradığım gelinliği buldum. Bulunca da bu çılgın arayış sona ermiş oldu. Ama sadece teoride. Çünkü gelinlik özel tasarımdı. Gidip bir yerden alamıyordum. Bunu da bir şekilde aştık, Uğur'un annesi ve teyzesi dikeceklerini söylediler. Geriye sadece tülü bulmak kaldı. Gelinliğin kumaşı değişik bir organzeden. Bu tür kumaşlar Eminönü ve Nişantaşı'nda satılıyormuş, öncelikle Eminönü'ne gittik. Ve sonuç olarak anladık ki bu kumaş …