23 Ekim 2015 Cuma

Bizim Dünyamız

Merhaba,

Bir mail aldım geçtiğimiz haftalarda yollayanın ismi bende kalsın. Yeniden yazmaya başladığım için çok mutlu olmuş. Ben de birisi beni okuduğu için çook mutlu olmuştum. O gün söz verdim hatta bir kaç gün içinde yeni bir kitap yazacağım diye. Yazamadım. Bir kaç gün sonra Ankara Katliamı'nı yaşadık. Yüreğim paramparça oldu günlerce. Düşündüm ki Türkiye'de hayat çok tuhaf. Gerçekten de bir gün daha yaşamayacakmışsınız gibi yaşamanız gerekiyor. Yazmadığınız, okumadığınız her gün sizden çalınıyor. Belki ertesi gün yazamayacaksınız zira. Ama gene de yapamıyorsun. Anca anca kendimi toparladım. Ve esasında tam da ihtiyacımız olan kitabı okumuştum. Siz de okuyun istiyorum, siz de bilin, size de iyi gelsin.Sinek Sekiz yayınevi alternatif kitaplar çıkarıyor. Bu benim şimdiye kadar okuduğum 3. kitapları. Birisini daha önce anlatmıştım zaten, Öteki ise Ina May'in Doğuma Hazırlık Rehberi. Hamile bir arkadaşıma almıştım ama ben de sayfalarını karıştırmadım değil. Tabii hamileler daha iyi değerlendirirler bu kitabı. Bir yandan korkunç gelmişti bana, bir yandan da heyecanlı. Neyse tam olarak okumadığım bir kitap hakkında çok yorum yapmayayım. Gelelim benim kitabıma: Thick Nhat Hanh'ın Bizim Dünyamız adlı kitabı. Hanh bir Zen rahibi. Bu küçük kitap da (küçük altı üstü 123 sayfa) onun Barış ve Ekoloji hakkındaki düşüncelerini içeriyor. 

Hanh'ın düşünceleri önce kendi içimizde farkındalığa ulaşmamız gerektiğini söylüyor. Yani esasında kendimizi dğeiştiremeden Dünya'yı da değiştiremeyiz. Dünya'nın esasen ne kadar yeterli olduğunu, hepimizi nasıl bir şefkatle sarıp sarmaladığını görüyoruz. Bizim de tek yapmamız gereken ona aynı şekilde davranmak. Veya Hanh'ın ifadesiyle:  "Doğaya kendimize nasıl davranıyorsak öyle davranmalıyız; şiddetten kaçınarak. İnsan ve doğa ayrılmazdır." (sf.44)

O kadar çok yerin altını çizdim, o kadar çok yerden not aldım ki hangi birini anlatacağımı bilemiyorum. Ama emin olduğum bir şey var o da Hanh'ın beni derinden etkilediği. Hatta bu kitabın zaman zaman geri dönülüp okunması gerektiğini düşünüyorum. Bir kere bütün halinde okuduktan sonra gene her seferinde tamamını okumanıza bile gerek yok. Bölüm bölüm hatta sayfa sayfa bile okuyabilirsiniz. Her sayfası birbirinden güzel. Bu vesileyle sevgili Sinek Sekiz ve sahibi İrem Hanım'ı tebrik etmek isterim. Bence Türkçe'ye çok değerli bir kitap katmışlar. Bu bağımsız yayınevi heyecanla takip edilmeli.

Son bir alıntıyla hoşçakalın diyeyim size:  

Eğer Yeryüzü bedeniniz olsaydı acıyan yerlerini hissedebilirdiniz. (sf:82)

Sevgili İ., teşekkür ederim.